Претражи овај блог

субота, 28. јануар 2017.

НОВО ИЗДАЊЕ ПРОЈЕКТА, "ДОКАЗИВАЊЕ СРЕБРЕНИЦЕ ПРЕД ХАШКИМ ТРИБУНАЛОМ"

SREBRENICA HISTORICAL PROJECT
Postbus 90471,
2509LL
Den Haag, The Netherlands
+381 64 403 3612  (Serbia)
____________________________________________

ПРОМОЦИЈА У БЕОГРАДУ НОВОГ ИЗДАЊА ИСТОРИЈСКОГ ПРОЈЕКТА СРЕБРЕНИЦА, „ДОКАЗИВАЊЕ СРЕБРЕНИЦЕ ПРЕД ХАШКИМ ТРИБУНАЛОМ,“ 23. ЈАНУАРА 2017.

Излагање аутора Стефана Каргановића

Даме и господо, добро вече и добродошли на промоцију најновијег издања „Историјског пројекта Сребреница,“ „Доказивање Сребренице пред хашким Трибуналом“.
Мислим да је свима јасно да се ова промоција књиге која недвосмислено оспорава све главне постулате службене приче о „сребреничком геноциду“ одвија у сенци допуњеног Кривичног законика Србије. У члану 387 (5) тог законика предвиђа се кривично гоњење и потенцијално петогодишња затворска казна управо за особе као што смо ми, зато што доводимо у питање ствари које се по њима не смеју јавно доводити у питање. Изузетно нам је задовољство што творцима тог репресивног прописа вечерас излазимо на црту. Својим присуством на овој промоцији вечерас, и имплицитним солидарисањем са нама, на црту сте им изашли и ви, и ја вам честитам на исказаној грађанској храбрости.
Стручњацима који се овим питањем баве познато је да је сребреничка прича у самртном ропцу. Да није тако, не би се ни доносили закони као овај који сам вам управо навео. Један за другим, привидни ослонци те лажне конструкције се урушавају. Све учесталији позиви на криминализацију „негирања геноцида“ и покушаји наметања строго контролисане историје сукоба који уоквирује сребреничке догађаје из јула 1995. убедљива су потврда неспремности поборника „службене лажи епохе“ да се упусте у дијалог са нама, а још мање да се са опонентима суоче без потпоре заштитних механизама обмане, притисака и застрашивања.
          Службени мит о „геноциду“ и „8.000 стрељаних мушкараца и дечака“ је у кризи и убрзано губи искрене вернике. Што због објављивања масовних доказа који му противурече, што због краха хашког Трибунала који је задужен да неодрживу конструкцију обавије квазиправном обландом, што услед видног замора домаће и светске јавности, сите агресивне кампање којом се спроводи политички коректна линијаСребреница је свима дојадила. Једини изузетак су они који већ двадесет година цинично из тога црпу голему корист.
          Зато је са политичког становишта природно и логично да они не штеде  нити бирају средства да би се службена лаж реанимирала и одржала повременим убризгавањем  инјекција адреналина, не би ли остала употребљива бар још наредних неколико година.
           У самом средишту „сребреничке подвале“ – да употребим наслов изванредне студије покојног пук. Ратка Шкрбића која је пре нешто више од годину дана била промовисана баш у овој сали – налази се псеудоправна ad hoc установа, формирана 1993. године, у јеку рата у Босни и Херцеговини, и под изузетно нерегуларним околностима – хашки Трибунал. Задатак Трибунала није да дели правду нити да истражи и утврђује чињенице, него да у складу са прецизно формулисаним политичким критеријумима намеће кривицу. Та кривица се доследно и у огромној већини случајева намеће само једној страни – вама, што значи да се преко тенденциозно изабраних оптуженика, којима се наводно суди подразумевајући индивидуалну одговорност, али и то – као што ћете видети у нашој књизи – по стандардима који су непознати цивилизованом правосуђу, заправо суди – вама.
          Циљеви операције која се спроводи преко Кривичног Трибунала за Бившу Југославију у Хагу су, као прво, писање нове, лажне историје не само сукоба деведесетих, него много шире и временски дубље; затим, замена прихваћених норми међународног права и нормализовање нове, до пре кратког времена непознате судске праксе, све у служби хегемонистичке политике.  Истовремено, операција има још један не мање важан циљ: да вам испере мозак и да вас принуди да интернализујете лажну историју и лажно правосуђе, да би на крају морално капитулирали пред вашим мучитељима и прогонитељима и изјавили спремност да у знак искупљења урадите било шта што се од вас тражи.
О чему се ту ради? Нема бољег контекстуалног објашњења, бар што  се Србије и српског народа тиче, од разматрања Мишела Фукоа у класичном делу „Дисциплина и казна.“
 У средњовековном криминолошком поступку, каже Фуко, „...признање је толико јак доказ да није било потребе да се томе било шта додаје; под условом да је извучено на прави начин, признање је ослобађало тужилаштво од обавезе да предочава допунске доказе. Затим, једини начин да ова процедура стекне пуноћу ауторитета, да се претвори у праву победу над оптуженим ... је да злочинац прихвати одговорност за сопствени злочин и потпише закључке вешто и опскурно исконструисане у истражном поступку. Није довољно да преступници буду праведно кажњени. Они још морају, ако је то могуће, и да суде и пресуде сами себи...Кроз признање оптужени сам учествује у ритуалу помоћу којег се производи кривична истина [la vérité pénal]. Као што се у средњовековном правосуђу каже, признање ‘ствар чини очигледном и  јасном’... Признање је из тог разлога било на великој цени; сва расположива средства принуде била су коришћена да би се до њега дошло.“
Од вас се захтева да признате оно што нисте учинили и што се није догодило. Отуда кампања агентуре ваших мучитеља у Србији – Наташе Кандић, Соње Бисерко и сличних – да вас натерају да се „суочите са чињеницама.“  Не стварним чињеницама, које су проверљиве, него њиховим политички мотивисаним пропагандним тврдњама које они упорно и сваком приликом одбијају да образложе и докажу у јавној дебати.
Зато, у књизи коју вечерас приказујемо гађамо право у мету, у главни стуб лажног сребреничког наратива, а то је хашки Трибунал. Како Трибунал прихвата и разматра доказну грађу? То је кључно питање, и од одговора на то питање зависи оцена целокупне лажне конструкције која у првом реду од кредибилитета Трибунала зависи.  
Закључак који смо у овој књизи опширно образложили кристално је јасан. У Сребреници се није догодио „геноцид“ и у Сребреници није било стрељано „8,000 мушкараца и дечака“. Пресуде хашког Трибунала у којима пише нешто друго ништавне су зато што не задовољавају ни најниже стандарде правосудне праксе.

Видео запис у прилогу садржи излагања и свих осталих учесника на промоцији, проф. др. Ненада Кецмановића, политиколога Александра Павића и Бранка Лукића, адвоката и првог браниоца генерала Ратка Младића.

https://ssl.gstatic.com/ui/v1/icons/mail/images/cleardot.gif


среда, 4. јануар 2017.

ИЗВЕШТАЈ ИСТОРИЈСКОГ ПРОЈЕКТА СРЕБРЕНИЦА ЗА 2016. И ПЛАНОВИ ЗА 2017. ГОДИНУ

SREBRENICA HISTORICAL 
 PROJECT

Postbus 90471,
2509LL
Den Haag, The Netherlands
+381 64 403 3612  (Serbia)
____________________________________________


Поштовани пријатељи и сарадници Историјског пројекта Сребреница,

Невладина организација "Историјски пројекат Сребреница" топло вам честита наступајуће Божићне празнике и Нову 2017. годину, са искреним жељама за личну добробит и успех у раду.

Најновије издање Историјског пројекта Сребреница, Доказивање Сребренице пред Хашким трибуналом, са предговором др Срђе Трифковића, ускоро излази из штампе. Тема књиге односи се на начин рада једног од главних стубова службене верзије сребреничких догађаја, Хашког трибунала. Разматра се како у сребреничким предметима Трибунал прима и користи доказну грађу,  на основу које пише своје пресуде и помоћу њих прекраја историју. Верујемо да ће ова критичка анализа допринети бољем разумевању механизма помоћу којег се лажна верзија „Сребренице“ пропагандно утемељава и квазиправним аргументима намеће. Е-Book верзија ове књиге ускоро ће такође бити на располагању јавности. О предстојећој промоцији у Београду бићете обавештени.

Наша активност у протеклој 2016. години одвијала се по плану. Поред истраживања и систематизације података, што је наш главни задатак, тежиште нашег рада било је на пољу публицистике, и ту смо забележили више него задовољавајуће резултате. Сматрамо да у овом тренутку, поред нас, нема друге организације која се сложеном сребреничком проблематиком бави на објективан и научно и интелектуално одговоран начин, или која располаже обученим, вишенационалним и мултидисциплинским људским ресурсима, као ми, да би се могла успешно посветити оваквом задатку.
Вероватно сте обавештени да је у новембру 2016. Народна Скупштина Србије усвојила законску новелу којом се инкриминише  „негирање геноцида“ [члан 387 (5)] у Србији. Претпостављамо да се  питате да ли ће то утицати на наш рад, и како. Одговор на то питање гласи да је наша невладина организација регистрована у Холандији и да је међународног карактера. Пошто нико од нас или наших сарадника није држављанин Србије, ми се нећемо обазирати на наведену законску меру, нити ће она имати икакав утицај на наше ставове и делатности.
Са задовољством вас обавештавамо да је наша невладина организација и даље трн у оку међународном сребреничком лобију, као што можете видети из овог текста на интернет презентацији „Радио Слободна Европа,“ сасвим недавно објављеног, на дан западног Божића, 25. децембра 2016:  http://www.slobodnaevropa.org/a/most-srbija-opet-pere-ruke-od-srebrenickog-genocida/28195821.html . Трудићемо се током 2017. да својим интелектуално поштеним и научно беспрекорним радом наставимо да будемо извор фрустрација и непријатности свима који не деле те вредности.
Разлози за њихову немоћну срџбу потпуно су разумљиви и са њиховог становишта – оправдани. Ми смо ефикасно сецирали и обесмислили све главне тврдње званичног сребреничког наратива. Били смо прва истраживачка установа која је ставила под критичку лупу једини материјални доказ за тврдњу о „геноциду“ и погубљењу „8,000 мушкараца и дечака“ у Сребреници – аутопсијске извештаје форензичких стручњака Тужилаштва Хашког трибунала. Показали смо да ти „докази“ не само да не подржавају званичну конструкцију догађаја, већ да јој по битним тачкама противурече. Ми смо били први који смо показали да смртност, као последица легитимних борбених операција, међу борцима Армије БиХ, који су се у другој половини јула 1995. пробијали из Сребренице, вишеструко премашује доказиви број погубљених заробљеника. Покренули смо кључно питање, које задире у срж кредибилитета Меморијалног центра у Поточарима, а то је да ли се посмртни остаци погинулих намерно мешају са остацима погубљених, да би се надувао број жртава противправних смакнућа и достигла политички задата цифра од 8,000 „жртава геноцида.“ Такође смо били први да систематски и критички сагледамо сву расположиву доказну грађу у вези са Сребреницом и, у светлу признатих међународноправних стандарда, ставимо под разумну сумњу  коришћење квалификације „геноцид“. Такође, у оквиру нашег вишегодишњег рада, скренули смо пажњу на масивне злоупотребе Трибунала у Хагу при разматрању расположивих доказа, као и о лажним тврдњама тог суда у вези са бројем наводних погубљења на основу научно неодрживих и непроверљивих ДНК података.
Књига у прилогу односи се на ову последњу тему.
Наша НВО до сада је објавила 17 публикација о разним аспектима сребреничког питања на српском, енглеском, француском, шпанском и руском. Монографија о сребреничкој проблематици на италијанском језику, са посебним освртом на уништење српске заједнице у сребреничком крају од стране муслиманских формација током грађанског рата 1992 – 1995, биће објављена у пролеће 2017. године.
Зато смо врло задовољни и уважавамо разлоге сребреничког лобија за испољено незадовољство.
Захваљујемо вам на подршци и трудићемо се да и идуће године оправдамо ваше поверење.

Срдачно,

Стефан Каргановић
Председник
Историјски пројекат Сребреница





петак, 16. децембар 2016.

Стефан Каргановић: У СИРИЈИ СЕ ПРИПРЕМА FALSE FLAG ОПЕРАЦИЈА ВЕЛИКИХ РАЗМЕРА

Врло индикативна „политичка бука“ која потиче из западних – поглавито британских – извора указује на припремање обавештајне операције великих размера и значајних последица, не би ли се исцедила корист из краха терористичке енклаве у источном Алепу. Већ неколико година, попут Сребренице, то терористичко легло које, како излази на видело, изнутра усмеравају уграђене западне обавештајне структуре, вештачки се одржава. Директан покушај, почетком овога месеца, да се  формалним стављањем под ингеренцију УН терористичкој енклави упркос успешној офанзиви сиријске армије продужи живот, са наменом да, као некада Сребреница дубоко у противниковој позадини, послужи као полигон за војна и пропагандна дејства, није уродио плодом. Пропао је услед промене, која је настала у међувремену, геополитичког односа снага у свету и вета који су – за разлику од 1993. године – овога пута ставиле Русија и Кина.

Међутим, појављују се јасне назнаке да се ипак иде на План Б, који ће се састојати из прескакања низа међукорака и непосредног пресликавања – највероватније у Алепу, али могуће је и на неком другом месту у Сирији – сребреничког сценарија. Циљ је да се политички компензује непланирани пад енклаве која се годинама налазила под контролом терориста којима управљају западне обавештајне службе, а истовремено да се створе психолошки услови за западну „хуманитарну интервенцију,“ у складу са доктрином R2P (Right to Protect).
Расправа која је у уторак, 13. децембра, вођена у британском парламенту (треба нагласити да је водећа улога у психолошкој и оперативној припреми репризе Сребренице у Сирији, врло разложно, поверена мајсторима тога посла, Британцима) недвосмислено уоквирује замишљени ток вероватних скорих догађаја.[1]
Главни говорник, бивши британски министар финансија Џорџ Осборн, колеге у парламенту и ширу јавност драматично је подсетио  да се „трагедија која се одвија у Алепу није догодила у вакуму“ већ да је последица „вакума у западном и британском вођству.“
У расправу је одмах ускочио и министар иностраних послова Велике Британије Борис Џонсон (да подсетимо заборавне, онај исти коме је пре неколико година спочитавано да је наклоњен Русији) са тврдњом да, према извештају УН (о чему ће бити речи у продужетку), владине трупе у Алепу – попут некада Срба у Сребреници –  немилосрдно убијају цивиле „на лицу места.“ Услед тога, „британска влада не попушта дипломатски притисак на председника Асада и Русију,“ и упоредо са тиме (о овоме ће такође бити речи у продужетку) систематски „прикупља неопходне доказе“ за подизање оптужби за ратне злочине против „учесника у ратним дејствима у Сирији“.
Џонсон није оставио простора за сумњу о томе које је потенцијалне оптуженике имао на уму: „Диктатору је било допуштено да изврши језиве злочине, заједно са његовим савезницима, Русијом и Ираном.“
У расправу са овако озбиљним алузијама и претњама затим се укључио и бивши министар Ендрју Мичел, који је уважене слушаоце свечано подсетио на то да је Велика Британија једна од држава које су пре десет година усвојиле обавезе које проистичу из наведене доктрине о „заштити угроженог становништва.“ Та доктрина, објаснио је Мичел, има за циљ спречавање „хуманитарних катастрофа попут Сребренице и Руанде.“
„Ова обавеза да се пружи заштита у своје време била је славодобитно потписана од стране многих држава, великих и малих, из међународне заједнице,“ наставио је Мичел, морално укоривши присутне,  „међутим, оно што видимо данас је то да смо нечињењем постали саучесници у томе што се ради десетинама хиљада Сиријаца у Алепу.“
И најзад кључна, павловијанска фраза којом је постављен mise en scène и недвосмислено се откривају карте о томе на шта се циља: „Био сам пре две године у посети Сребреници,“ нагласио је Мичел, „и знам шта се тамо догодило – исто што се у Алепу догађа сада, масовно убијање мушкараца и дечака од стране снага лојалних сиријском режиму.“
Да би се правилно схватио контекст ове „дебате“ у британском Доњем дому, било би упутно вратити се барем неколико дана уназад.     
Непосредно после неусвајања 5. децембра 2016 у Савету Безбедности УН[2]  резолуције о обустављању ратних операција у Алепу, коју је предложила Канада, западна пропагандна машинерија као по команди поново је лансирала врло познату – и злослутну – реторику која непогрешиво упућује на Сребреницу. Да подсетимо, та резолуција – да је била усвојена – представљала би крупан корак ка претварању источног Алепа, зоне под окупацијом терориста, у „заштићену енклаву“ под окриљем УН, слично аранжману који је 1993. године био наметнут за Сребреницу, тада такође са циљем спасавања инструмената западне политике, који су тамо били сатерани у ћошак. У Сребреници, главни циљ је био да се заустави напредовање Војске Републике Српске, што је кољачима Насера Орића претило неизбежним уништењем. У Алепу циљ је био да се блокирају даље операције сиријске армије против терориста који су ухваћени у котао у источном делу града, а чији су покровитељи – исти.
Реторика која из западних политичких и медијских извора сада  почиње да пљушти упадљиво и немаштовито подсећа на сребреничке рефрене из пропаганде коју исти центри емитују од 1995. наовамо.  Тврди се да у Алепу снаге  сиријске владе хапсе „на стотине мушкараца и дечака“ (men and boysбез икаквог покушаја креативности користи се исти термин) које затим, опет по уходаном сребреничком обрасцу, одводе у непознатом правцу. Међутим, пошто по речима комесара УН за људска права Руперта Колвила „сиријска влада има језиву репутацију када је реч о произвољним хапшењима,“ није тешко докучити на шта се циља, где их одводе и шта им наводно предстоји.
Злослутни део западне пропагандне кампање која је у пуном јеку састоји се од све јасније намере да се расплет војне операције у Алепу, са западног становишта врло неповољан, што тешње поистовети са емотивним набојем синтагме „Сребреница“. Убрзо после пада Сребренице у јулу 1995, мантра о 8,000 наводно погубљених „мушкараца и дечака“ наметнута је као емблематична за тај догађај. На ту већ стандардизовану пропагандну линију: Сребреница масовно погубљење „мушкараца и дечака“ = геноцид, сада се надовезује и ситуација у Алепу, тако што се у ову једначину убацују и алепски, наводно нестали, а подразумева се побијени, „мушкарци и дечаци.“ Муњевито актуелизовање сребреничког рефрена о „мушкарцима и дечацима,“ и то баш у тренутку када су снаге сиријске владе заузеле Алеп, убедљиво разоткрива праву позадину психолошке операције која иза тога стоји: покушај да се, повезивањем са Сребреницом, дискредитују председник Асад и његови руски и ирански савезници и да се створе услови за интервенцију већег обима.
Перфидни Албион је почео да припрема позорницу 9. децембра драматичним говором Метјуа Рајкрофта, британског амбасадора при  Уједињеним Нацијама, одржаним када је већ постало јасно, услед руског и кинеског вета неколико дана пре тога, да је шема по којој је Алеп требао да постане заштићена зона УН, уз наметање прекида ватре и спашавање терориста од војног пораза – пропала.[3] У свом обраћању, постављеном на званичну интернет презентацију британске владе, чиме добија на тежини, али без навођења трунке доказа за своје тврдње, после срцепарајућег приказа наводне угрожености грађанског становништва Алепа услед офанзиве владиних снага, Рајкрофт је изговорио следеће значајне речи:       
„Ипак, и поред свега тога, ствари би могле поћи у још горем смеру. Стотине мушкараца и дечака нестају док беже из источног Алепа, одведени од стране режима, а њихова судбина је непозната.“[4]
 Не без важности, у склопу претходно најављених планова Запада да исконструише оптужницу за ратне злочине против председника Асада и Путина,[5] Рајкрофт је додао и следећу отворену претњу:
Не смемо заборавити никада. Када сам био амбасадор у Босни и Херцеговини, једва да је прошло десет година од како је престало да се пуца а Слободан Милошевић, архитекта тог сукоба, тог геноцида, налазио се већ иза решетака и чекао је да му се додели правда. Будите сигурни, рат у Сирији, као и рат у Босни, једног дана ће се завршити. Наше сећање дуго траје и, без обзира да ли ће то бити за једну или десет година, платиће сви који сносе одговорност за убијање у Алепу и широм Сирије.“[6]
Може се са сигурношћу предпоставити да износећи овакве претње Рајкрофт није имао у виду руководства западних држава, које су 2011. године покренуле „смену режима“ у Сирији, са свим катастрофалним пратећим последицама, из сасвим приземног разлога би на такав начин инсталирали владу која би дозволила да кроз ту земљу према Западу прође катарски гасовод. На таквом фону, кампања да се у Алепу пораз терориста које подржава Запад повеже са „геноцидом у  Сребреници“ одвија се пуном паром. Скоро истовремено када је Рајкрофт 9. децембра одржао свој говор у УН, „Високи комесар УН за људска права“, Руперт Колвил (такође британски поданик, дало би се предпоставити) као по поруџбини објавио је извештај свога уреда где се изражава „озбиљна забринутост за безбедност цивила у Алепу,“ разрађујући Рајкрофтове инсинуације и појачавајући произведени утисак потврдом из овог наизглед беспрекорног институционалног извора.[7] Колвилов извештај је срочен са великом пажњом и врви од двосмисленица убачених да би се створио утисак уравнотежености и, у случају потребе, олакшало изговарање од евентуалних замерки за пристрасност. Али на страну обланда, у средишту Колвиловог саопштења истичу се „забрињавајуће тврдње да је на стотине мушкараца нестало након што су прешли на подручја под контролом владе.“ У овој верзији, „дечаци“ се изричито не спомињу, али је додата једна друга тврдња која ће свима који су се бавили сребреничком подвалом зазвучати врло препознатљиво: наводи се да је ова висока инстанца УН примила „извештаје да се мушкарци одводе на једну, а жене и деца на другу страну.“[8] Опет, без извора или проверљивих доказа.
Са тако постављеном позорницом, Би-Би-Си је одмах ефикасно ступио на сцену. Већ истог 9. децембра, као референтни извор објективних вести, објавио је свој сумарни извештај о  дешавањима у Алепу за међународну медијску потрошњу.
Под насловом „Битка за Алеп: УН кажу да је нестало на стотине мушкараца,“ међународни сервис Би-Би-Сија је ударио свој званични имприматур на ничим доказану тврдњу по којој „изгледа да је на стотине мушкараца нестало након што су са подручја под контролом побуњеника прешли на владину територију, како саопштавају званичници УН.“[9]
Педантно се држећи референтног документа УН, чиме се вешто  избегава оптужба за манипулацију,[10] тврдње које износи Би-Би-Си о наводно несталима на владиној територији такође се формално односе само на „мушкарце,“ и нигде не помињу „дечаке.“ Али врло брзо, у року од свега неколико часова, када је из редакције Би-Би-Сија овај наратив обиграо свет, дошло је до волшебне измене. Још увек наводећи Би-Би-Си као извор – од Непала до Нигерије, и од Индије до Канаде, Холандије,Србије („Блиц,“ 10. децембар 2016) и Јужне Америке – необјашњиво и као прећутним договором локалних уредника, у објављеним верзијама свуда су додати и „дечаци.“ Тиме је, формално беспрекорно, употпуњена сребреничка аналогија, са психолошким и моралним конотацијама геноцида што је прате.[11] Психолошки ефекат на широки међународни аудиторијум је мајсторски постигнут, али готово без могућности стављања сувислог приговора на професионално понашање британске информативне службе.    
Припремни радови за ову опаку пропагандну кампању, да се Алеп и сукоб у Сирији повежу са Сребреницом, и са кривотвореном западном верзијом рата у Босни у целини – у оба случаја без трунке доказа – у току су већ дуже времена. Примењује се истоветни шаблон. Већ месецима објављују се срцепарајуће медијске приче у циљу емотивног препарирања јавног мњења. Упечатљив пример је текст спољнополитичког уредника шкотског „Хералда,“[12] Дејвида Прата, „Рекли суникад више … и онда је дошла опсада Алепа“ (5. август 2016). У истој категорији је и „Од Сарајева до Алепа: лекције како преживети опсаду у Босни и Сирији,“ са драматичном уводном реченицом: „Тактика која се користи за уништавање тела – али то је уствари покушавај да се убије дух,“ из пера Жанин Диђовани, у угледном америчком часопису „Атлантик“[13] од 12. октобра 2016. Некако „случајно,“ баш у исто време, наглашава се још једна нимало небитна и врло препознатљива сребреничка тема. Овог пута, као што се чуло у британском парламенту, „неодлучним“ земљама Запада импутира се кривица зато што на „нову Сребреницу“ нису одреаговале довољно брзо и силовито, да спрече „ужасавајућу хуманитарну катастрофу“ – у Алепу.[14]
Наравно, непосредан и практичан разлог за огорчену реакцију западних представника, политичких установа и обавештајних служби на урушавање њихове „тврђаве Алепо“ је незгодна перспектива и бламаж да ће њихови многобројни агенти и „саветници,“ деташирани код терориста који су блокирани у Алепу, на очиглед целога света бити  заробљени од стране владиних снага.[15] Мада спашавање оперативаца на терену јесте важно, то је само један од многобројних разлога за бучну кампању у вези са „несталим алепским мушкарцима и дечацима,“ коју западна пропаганда брижљиво спроводи, између осталог, и да би скренула пажњу са фијаска могућег хватања своје агентуре уграђене у редове терориста.
Међутим, још важније од тога, главни циљ је припрема терена и, повезивањем са Сребреницом, стварање емотивне атмосфере, за следећу операцију под лажном заставом огромних размера која се припрема у Сирији, са жртвама које ће по броју далеко премашити „Сребреницу“. По свему судећи, false flag операција ће бити замишљена и изведена тако да се мобилише међународно јавно мњење и створе неопходне политичке и психолошке предпоставке за масивну западну војну интервенцију у Сирији (још, ако је то могуће, и пре устоличења новог режима у САД). Циљ је не само да се спаси жива сила терориста, потрошне робе која се теренски користи према потреби на овом и потенцијално другим поприштима, него много више од тога –  да се преокрене ако је то могуће сам ток рата, чији је видљиви расплет, у овом тренутку, по интересе Запада изразито неповољан.   
А када је реч о операцијама под лажном заставом, не заборављајмо никада Сребреницу, која је – да парафразирамо сликовити израз једног обешеног државника – „мајка свих њих.“



[3] Са овим у вези, вреди поменути занимљив податак да је Запад председнику Асаду чак понудио позамашан „бакшиш“ само да пристане на формирање заштићених енклава под контролом терориста у Алепу и другим деловима Сиријеwww.globalresearch.ca/the-bribe-of-the-century-eu-will-give-assad-money-if-he-allows-al-qaeda-to-rule-over-parts-of-syria/5560590
[8] Ibid.
[10] Би-би-Сију се готово истовремено придружила и друга водећа западна медијска агенција, Ројтер, која, у својој агенцијској вести такође говори о „мушкарацима,“ без помињања „дечака“:    uk.reuters.com/article/uk-mideast-crisis-syria-aleppo-un-idUKKBN13Y14K?il=0


петак, 2. децембар 2016.

АПЕЛ НИКОЛИЋУ: НЕ ПОТПИСУЈТЕ РЕПРЕСИВНИ ЗАКОН 387 (5)!

SREBRENICA HISTORICAL 
 PROJECT

Postbus 90471,
2509LL
Den Haag, The Netherlands
+381 64 403 3612  (Serbia)
____________________________________________




Господине Николићу,
          На вашем столу ће се ускоро наћи један репресиван, дискриминаторски текст члана 387 (5) Казненог закона Србије који је пре неки дан изгласала заблудела Народна Скупштина. Ви сте највиши јавни функционер чија је уставна  обавеза да надгледа доследно и ефикасно спровођење закона и да реагује у случајевима кршења или неспровођења. Највиши од тих закона који би требало да вас руководи у вашем раду је Устав Србије.
          Обавештавамо вас да новоусвојени члан 387 (5) Казненог закона укида право грађана на слободу савести и јавног изражавања које им уставне одредбе јемче, конкретно чланови 18. и 43. највишег закона ове земље. За коришћење слобода које су загарантоване наведеним одредбама Устава, законска регулатива коју је усвојила Народна Скупштина грађанијма прети затворском казном између шест месеци и пет година.
          Господине Николићу, да ли ви – који сте и сами у бројним приликама изразили сумњу у наводни „геноцид у Сребреници“ – желите да будете председник у држави у којој ће и ваши лични ставови бити – инкриминисани? Када и ако ви престанете да будете председник Србије и да уживате имунитет који вас тренутно штити, да ли сте свесни чињенице да  и ви можете постати предмет кривичног гоњења уколико ставите свој потпис на нови члан 387 (5) Казненог закона, који је Народна Скупштина усвојила?
          Али далеко важније од тога је начелно питање: желите ли да будете председник у земљи где је озакоњено кршење не само властитог Устава, него и истозначних чланова 9. и 10. „Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода“, једине релевантне међународне обавезе коју је Србија по овом питању потписала и за чије уредно спровођење сте, као председник, ви такође задужени?
          Господине, ми се слажемо са ставовима које сте у објективнијим тренуцима ваше јавне делатности вишекратно заузимали, да је наводни „геноцид у Сребреници“ политичка конструкција без упоришта у доказивим чињеницама и да су пресуде Хашког трибунала и слично конституисаних судова у вези са тиме без правног и моралног дејства. Осим ако сте у међувремену дошли до нама непознатих доказа који указују на супротне закључке, апелујемо на вас да извршите своју уставну дужност, испоштујете право грађана на слободу савести и јавног изражавања и останете доследни сопственом становишту и да одбијете да потпишете нови члан 387 (5) Казненог закона и тиме спречите његово објављивање у „Службеном гласнику“ и ступање на снагу.

Стефан Каргановић
Историјски пројекат Сребреница